Czy stosowanie pieluch wielorazowych ma sens?

pieluchy wielorazowe

Każda idea ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Również pomysł stosowania pieluszek wielorazowych jest przez jednych krytykowany a przez innych wychwalany.

Argumenty „przeciw”

Przeciwnicy argumentują, że wielorazowe pieluszki dla niemowlaka nie są dobrym pomysłem w dzisiejszych czasach, ponieważ czyszczenie, pranie i suszenie pieluch zabiera rodzicom cenny czas, który mogliby poświęcić na kontakt z dzieckiem czy zwyczajny odpoczynek. Również pro-ekologiczne argumenty są kwestionowane – pieluchy trzeba prać, na co zużywa się wodę i detergenty, co nie jest obojętne dla środowiska. Ponadto otulacze (czyli zewnętrzna warstwa pieluchy) nie są wykonane z materiałów naturalnych, czyli ich biodegradacja również nie jest najlepsza.

Argumenty „za”

Zwolennicy kontrargumentują, że pieluchy wielorazowe ze sklepu Bobomio są jednak bardziej ekologiczne od jednorazówek chociażby dlatego, że zużywa się ich w przeliczeniu na jedno dziecko o wiele mniej. Rzeczywiście trudno odmówić im słuszności w tej kwestii – licząc średnio 5 jednorazówek na dzień przez rok, co jest założeniem modelowym, mamy 1825 pieluch rocznie! Jak to się ma do zaledwie 20 czy 30 pieluch wielorazowych? Nawet jeśli zużywamy energię elektryczną, wodę i detergenty (można stosować przecież naturalne, obojętne dla środowiska) i tak pieluszki wielorazowe są bardziej ekologiczne niż jednorazówki. A argument o wygodzie? No cóż, trudno odmówić mu słuszności, czy jednak 1825 zamiast 30 nie przekonuje Was do poświęcenia swojego wysiłku i czasu? Przecież to nasze ukochane dziecko będzie żyło w świecie zaśmieconym przez jednorazówki, a piorąc bambusowe wkłady – robimy to dla niego.

Rekomendowane artykuły