Dlaczego dziecko potrzebuje przytulanki?

Jeśli ktoś myśli, że przytulanki dla niemowląt są czymś zbytecznym, to bardzo się mylą. Dzieci ich potrzebują, a pluszak nie jest wyłącznie zabawką, staje się najlepszym przyjacielem i wiernym towarzyszem. Pełni szereg ważnych funkcji w życiu maluszka, wiele dzieci nie rozstaje się ze swoimi przytulankami, aż do pójścia do szkoły. Wszystko przychodzi z czasem, ale przez pierwsze lata maskotka jest wręcz niezbędna.

Jaką rolę odgrywają w życiu dziecka przytulanki?

Dzieci uwielbiają pluszaki i to nie bez powodu, pełnią one różne funkcje w ich życiu. Jedną z nadrzędnych jest oczywiście zaspokojenie potrzeby przytulania, co daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie zawsze można liczyć na wtulenie się w ciepłe ramiona matki. Przytulanka łagodzi uczucie niepokoju, odgania lęki i smutki. W przypadku niemowląt nowe otoczenie nierzadko jest czymś wręcz przerażającym. Jeszcze do niedawna było częścią swojej mamy, chronione ze wszystkim stron w jej łonie. Poza brzuchem mamy trzeba zmagać się z różnymi czynnikami zewnętrznymi, a liczne bodźce potrafią wzbudzić szereg negatywnych emocji. Dzieci mające przytulankę uczą się samodzielnego zaspokajania, czyli bez ingerencji rodziców. Pluszak staje się nieocenioną pomocą w trudnych sytuacjach. Przytulanki dla niemowląt stają się przyjacielem, pocieszycielem, kompanem zabawy.

Maskotka jest też czymś, co wymaga opieki, a to wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Małe dzieci za pomocą pluszaków naśladują poznane dotąd czynności dnia codziennego. Takie odgrywanie scenek ma bardzo pozytywny wpływ na sferę psychofizyczną. Udawana gra stymuluje obie półkule mózgu, wzmacnia umiejętności społeczne. W sprzedaży dostępne są też sensoryczne przytulanki, która ma walory edukacyjne. Rozwijają się także umiejętności mówienia i języka. Niepozorne opowiadanie historii przy użyciu maskotek to skuteczny sposób na naukę poprzez zabawę, co jest niezwykle efektywną metodą oraz podstawą do czytania i pisania. Opiekowanie się pluszakiem zaspokaja potrzebę empatii. Staje się on członkiem rodziny, którego dziecko otacza troską i miłością. Jest to też w pewnym stopniu przygotowanie do pełnienia roli rodzica w przyszłości.

Rekomendowane artykuły