Korzyści płynące z grania w gry karciane z dziećmi

Korzyści płynące z grania w gry karciane z dziećmi

Granie w gry karciane jest zwykle uważane za rozrywkę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Większość z nas bierze do ręki talię kart, aby uniknąć nudy lub po prostu zabawić gości w przytulny piątkowy wieczór. Jednak ostatnie badania nad rodzicielstwem wykazały, że granie w gry karciane z dziećmi ma cały szereg korzyści edukacyjnych i emocjonalnych. 

Karty do gry dla dzieci jako alternatywa dla gier wideo

Karty do gry dla dzieci mogą być tańszą i zdrowszą alternatywą dla gier wideo lub czegokolwiek, co obecnie rodzice wybierają, gdy chcą zaoferować swoim dzieciom coś fajnego do zabawy. Innymi słowy, gry karciane mogą być postrzegane jako promotorzy zdrowej rywalizacji, a także skutecznej interakcji społecznej i mogą przyczynić się do rozwoju wielu umiejętności u dzieci. Ciekawe propozycje kart do gry dla dzieci można znaleźć pod adresem https://www.eduksiegarnia.pl/karciane.

Gry karciane pomagają dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne i poznawcze

Karty do gry dla dzieci sprzyjają rozwojowi zręczności i koordynacji oko-ręka. Prosta czynność, jaką jest trzymanie kart do gry w małych rączkach, pomaga dzieciom rozwijać te dwie główne umiejętności motoryczne. Dzięki grom karcianym można także rozwijać zręczność, w zależności od stopnia złożoności gry. Wymagany wiek dla takich gier to zazwyczaj 3+. 

Gry karciane z dziećmi pomagają całej rodzinie spędzić razem trochę zabawy i relaksu, jednocześnie odwracając ich uwagę od zawsze obecnych problemów, zmartwień i obowiązków. 

karty do gry dla dzieci

Umiejętności poznawcze, a gra w karty z dziećmi

Umiejętności poznawcze, które rozwijają się podczas grania w gry karciane z dziećmi, są liczne: od zapamiętywania po dopasowywanie, rozpoznawanie liczb i wzorów oraz promowanie bardziej złożonych pojęć matematycznych w zależności od poziomu trudności. Rosnący poziom trudności sprawia, że dzieci w większym stopniu wykorzystują swój intelekt do znajdowania rozwiązań i nowych sposobów na wygraną.

Dlatego też można śmiało powiedzieć, że gry karciane angażują również umiejętności związane z prawdopodobieństwem i statystyką. Gra musi jednak sprawiać dziecku przyjemność, aby mogło się na niej skupić. A zatem ten, kto towarzyszy maluchowi w tej czynności (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie lub inni przyjaciele), musi utrzymywać radosną atmosferę. Zabawa jest przyjemna, więc nauka też może być. Można ją jednak postrzegać także w bardziej poważny sposób, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ważną rolę odgrywa gra w karty w walce z zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych u pacjentów cierpiących na przykład na demencję.

Inteligencja emocjonalna, a gry karciane dla dzieci

Co ze zdrowiem emocjonalnym? Jak gry karciane wpływają na jego poprawę u dzieci? Łatwo to stwierdzić, jeśli weźmie się pod uwagę interakcje między wieloma graczami. Małe dzieci współdziałają z rodziną w znanym sobie środowisku (np. w domu) i są zachęcane do udziału w przyjaznej rywalizacji.

Osiągnięcie celu może być równie ważne, jak nauka radzenia sobie z porażką. Cierpliwość i zasady fair-play można rozwijać i uczyć od najmłodszych lat, a gry karciane są do tego niezwykle przydatnym narzędziem. Wszystkie gry karciane wymagają komunikacji, więc dzieci muszą ze sobą rozmawiać, negocjować lub rozumieć zasady, wykonywać ruchy na zmianę i stawiać sobie nawzajem wyzwania.

Pomaganie przyjacielowi w trudnej sytuacji i bycie uczciwym graczem zespołowym również może być reprezentatywne dla emocjonalnych korzyści płynących z gier karcianych. Jak radzić sobie ze stresem emocjonalnym dziecka spowodowanym określonymi sytuacjami w grach karcianych? Odpowiedź została już podana wcześniej. Należy zadbać o rozrywkę i pokazać dziecku, że gra powinna być zabawą bez względu na wszystko.

Rekomendowane artykuły