Układanki lewopółkulowe dla maluchów

Dla niektórych maluchów skupienie się na jednej czynności przez kilka minut jest trudne. Jeżeli mają dodatkowo problemy z mówieniem i rozumieniem języka, oznacza to, że ich lewa półkula mózgowa wolniej się rozwija w porównaniu z prawą półkulą. By zrównoważyć ich rozwój, należy odpowiednio stymulować lewą półkulę mózgu za pomocą układanek lewopółkulowych.

Lewa i prawa półkula

Mózg składa się z lewej i prawej półkuli. Każda z nich ma charakterystyczne cechy i ważne jest, by zadbać o jedną i drugą półkulę.
Prawa półkula odpowiada między innymi za:
– myślenie abstrakcyjne i twórcze,
– emocjonalne reakcje,
– analizowanie i przetwarzanie dźwięków i barw.
Lewa półkula odpowiada między innymi za:
– myślenie analityczne i logiczne,
– mówienie i rozumienie języka,
– czytanie i pisanie.

Układanki, które uczą i sprawiają maluchom radość

Układanki lewopółkulowe poprzez zabawę pomagają rozwijać lewą półkulę mózgu. Poprawiają koncentrację i percepcje wzrokową. Przede wszystkim zaś rozwijają logiczne myślenie, odbieranie i przetwarzanie dźwięków mowy oraz innych pojęć.
Z układanek lewopółkulowych korzystać mogą już dwulatki. Poziom ich trudności należy dostosować do wieku, by nie były nudne czy wręcz zbyt trudne i przez to nie sprawiające frajdy. Układanki te polegają z reguły na porządkowaniu sekwencyjnym. Zadaniem każdego malucha jest odwzorowanie kolorowego wzoru najczęściej z figur geometrycznych na pustej karcie. Ilość użytych kolorów i różnorodność sekwencji dostosowana jest do wieku dziecka.

Rekomendowane artykuły